30.7 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGluten Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gluten Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gluten Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Glüten Alerjisi Nedir?

Glüten, buğday, arpa, çavdar besinlerinde varlık gösteren bir proteindir. Ekmek, makarna ve tahıl ürünleri glüten içermektedir. Birçok yiyecekte glüten bulunmaktadır. Glüten duyarlılığı olan kişilerin mutlaka uzman görüşü alarak, hassasiyetlerine uygun bir beslenme listesine uymaları gerekmektedir. Toplum arasında çölyak hastalığı ve glüten alerjisi birbirine karıştırılmaktadır. Fakat glüten alerjisi, çölyak hastalığından oldukça farklıdır.

Glüten alerjisinin belirtileri nelerdir?

Glütene karşı hassasiyeti olan kişilerin buğday, arpa, çavdar gibi ürünleri tükettiği andan itibaren çeşitli semptomlar sergilediği görülmektedir. Şişkinlik, karın ve midede ağrılar, ishal, bulantı, kabız, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, uyku dengesinde bozulmalar kas ağrıları, deride dökülmeler gluten hassasiyeti belirtileridir. Glüten alerjisini net olarak ortaya koyabilecek bir test henüz mevcut değildir. Fakat çölyak ve buğday hastalıklarının net olarak tanımlanabilmesi, bu testler doğrultusunda eleme yöntemiyle glüten alerjisi tanısı konmasına yardımcı olmaktadır.

Glüten alerjisi nasıl tedavi edilir?

Glüten alerjisini ortadan kaldırabilecek en önemli tedavi yolu glüten içermeyen besinler tüketmektir. Uzman görüşlere başvurarak glütensiz beslenme listeleri ile kişi hayatına devam etmelidir. Kişi, verilen listeye uymalı ve glutenli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu durum kişileri bazen oldukça zorlamaktadır. Bunun nedeni de, ekmek gibi temel yiyeceklerde bile gluten bulunmasıdır. Fakat, alerjinin ortaya çıkarttığı belirtiler göz önünde bulunduğuna glütensiz beslenmek şarttır.

Gluten hastaları nasıl beslenmeli, hangi ürünleri yemekten kaçınmalıdır?

Öncelikle ekmek için ile hazırlanmış köftelerden, bulgur ve kıymalı yemeklerden, pide ve börek gibi yüksek oranda gluten içeren besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Buğday, çavdar, arpa, makarna, şehriye, tarhana gibi besinlerde gluten alerjisi olan kişiler için oldukça tehlikelidir. Süt, yoğurt, peynir, pirinç unu, mısır unu, sebze ve meyveler, tereyağı, margarin gibi besinler  glütensiz diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

 

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar