20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarKPSS Puan Hesaplama

KPSS Puan Hesaplama

KPSS Puan Hesaplama

Kamu Personeli Seçme Sınavı kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta olup adaylar mezun oldukları bölüme göre kendileri için hazırlanan oturumlara girerler. Sınavın ilk oturumu olan genel kültür genel yetenek sınavı her adayın zorunlu olarak girmesi gereken oturumdur. Bu oturumdan alınan puan ile KPSS B grubu atamasında yerleşme şansı bulunmaktadır. Genel kültür genel yetenek oturumuna giren adaylardan lise mezunları için P94, önlisans mezunları için P93 ve lisans mezunları için P3 puanı hesaplanır. Hesaplama yapılırken genel yetenek kısmının yüzde 50si, genel kültür kısmının yüzde 50si esas alınır. Bu oranlama her puan türü için farklılık gösterir.

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS puan hesaplaması için adayların genel kültür ve genel yetenek testlerine girmeleri gerekir. Eğitim mezunu öğretmen adayları buna ek olarak eğitim ve eğer bölümü içeriyorsa alan sınavına da gireceklerdir. Böylece öğretmenlerin puan hesaplamaları için toplam üç oturuma girmeleri şartı vardır. Bu oturumlar sonucunda farklı oranlar dikkate alınarak birden fazla puan türü hesaplanır.

Kpss puan hesaplaması yapılırken dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür ve puanlar kalan net doğrular üzerinden hesaplanır. Bu durum tüm oturum türleri için geçerlidir. Örneğin genel kültür kısmından 35 doğru 12 yanlış yapan bir kişi 32 net yapmış olacaktır.

KPSS Puan Hesaplama Aracı

KPSS puanı hesaplamak için internette yer alan puan hesaplama aracı kullanılabilir. Bu aracı kullanırken öncelikle lisans, din hizmetleri, öğretmenlik, ortaöğretim ve önlisans gruplarından biri seçilir ve eğer varsa YDS kısmına dil puanı yazılır. Daha sonra alt kısımda bulunan oturum türlerine göre doğru ve yanlış soru sayısı kısımları doldurulur. Sınavda genel kültür ve genel yetenek kısmında toplam 120 soru, A grubu alanlarında ise her bir dersten 40ar soru sorulur. İlgili boşluklar doldurulduktan sonra hesapla kısmına tıklanır ve tahmini puan ekrana gelir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar