16.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023
spot_img
Ana SayfaYazarlarGümüldür 'de Ne Yapılır

Gümüldür ‘de Ne Yapılır

Gümüldür ‘de Ne Yapılır

İzmir’in huzurla özdeşleşmiş tatil beldelerinden biri olan Gümüldür ilin Menderes ilçesine bağlı ve İzmir’den yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta, beldeye araçla ulaşmaksa 40 dakika kadar sürüyor. Son derece huzurlu bir tatil cenneti olan Gümüldür mükemmel şekilde korunmuş doğası, ev sahibi yaptığı tarihi mekânlar ve inanılmaz güzellikteki plajları ile İzmir’in en gidilesi tatil destinasyonlarından biri konumunda. Gümüldür ’de ne yapılır sorusuna verilecek birçok yanıt var zira bu harika Ege kasabası birçok güzellik saklıyor.

Gümüldür ’ün mavi bayraklı plajlarına gidin

Beldenin yaz tatillerinin sevilen destinasyonları arasında yer almasında tabi ki mavi bayraklı yani temizliği ve güzelliği tescilli plajlarının rolü çok büyük. Beldede yer alan en ünlü plajlar arasında İpekkum Plajı, Klaros Plajı, Kalemlik ve Deniz Pınarı Plajı sayılabilir. Tüm bu plajların denizi çok temiz ve çevresi de son derece güzel. Dolayısıyla Gümüldür tatili süresince denize ve güneşe doyacağınız şüphesiz.

Klaros Antik Kenti’ni gezin

Gümüldür aynı zamanda antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak bilinen Klaros Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapıyor. Tarihi milattan önce 6. Yüzyıla dek uzanan Klaros kentte yaşayan dönemlerinin en ünlü kâhinleri ile tanınıyor ve günümüzde bu kentte gezerken kendinizi geçmişe yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz.

Kolophon ve Notion Antik kentlerini görün

Gümüldür küçük bir belde olmasına karşın tam 3 antik kent bulunuyor burada ve Kolophon ile Notion da bunlardan ikisi. Kolophon bir İyon kenti ve bugüne dek oldukça korunmuş şekilde ulaşmış denilebilir, bu antik kente gittiğinizde sokaklarında yürüyebilir, günlük hayatın nasıl olduğuna ilişkin fikir edinebilirsiniz. Notion ise Kolophon’u bırakıp kıyıya inen sakinlerinin kurduğu kent, yani yeni Kolophon olarak da biliniyor.

Önceki Haber

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar