20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarHindistan'ın Değişik Gelenekleri

Hindistan’ın Değişik Gelenekleri

Hindistan’ın Değişik Gelenekleri

Hindistan, farklı kültür söz konusu olduğunda ilk akla gelen ülkelerden biridir. Bizler için oldukça farklı adetleri olan Hindistan halkının yıllardır uygulanan alışılagelmiş hatta sıradanlaşmış gelenekleri vardır.

Hindistan’da kadın olmak hem zor hem de kolay. Bu nasıl olur derseniz; Hindistan’da kadınlar için çok eşlilik vardır. Yani bir kadının birden çok eşi olabilir. Ancak bu eşlerden herhangi biri kendisinden önce hayatını kaybederse, kadının bunda hiçbir suçu olmasa da, yine de yakılmaktan kurtulamaz. Kadınlara evlilik konusunda sınırsız özgürlük sunulan Hindistan geleneklerine göre kadınların, eşleri öldüğünde yakılmaları gerekir.

Hindistan Kültüründe ineklerin kutsal hayvanlar olduğuna inanılır, Hinduların inanışlarında inekler tapılacak canlılardır. Peki ama neden İnekler ? Hiç düşündünüz mü ? Sizi fazla merakta bırakmayalım. Tanrıları Krişna’nın ineğin bedeninde yaşadığına inandıkları için. İneklere asla zarar verilmez, zarar verenler ise Tanrı Krişna’ya zarar verdikleri düşünüldüğünden cezası çok ağırdır. İnsanlar bir şey için yemin ettiklerinde, bunu ineğin kuyruğunu tutarak yaparlar.

Farklı gelenekleri ile bilinen Hindistan’da bir diğer adet Drahoma gerçeğidir. Bir çeşit başlık parası olarak uygulanan Drahoma’da evlilik öncesi başlık parasını kadın vermelidir. Evet yanlış duymadınız… Kadınlar erkeklerle evlenmek için Drahoma adı verilen bir para ödemek zorundadır. Sırf bu sebeple aileler genellikle erkek çocuk sahibi olmak isterler.

Hint geleneklerine göre yemeğe çağırılan bir misafir yemek bittiğinde geğirmek zorundadır. Eğer bunu yapmaz ise büyük bir saygısızlık yaptığı düşünülür ve yemeği beğenmediği sonucuna varılır.

Konu yemekten açılmışken; yemek esnasında sakın sol elinizi kullanmayın. Mutlaka sağ elin kullanılması gerekir. Bunun sebebi de; sol elin sadece temizlik için kullanılmasını düşündüklerindendir.

Yağmur Tanrısı istiyor diye kurbağaları evlendirirler.

Evlenen kişiler yüzüklerini ayak parmaklarına takarlar. Verilen herhangi bir sözden dönen kişiyi herkes dışlar, sözünde durmak Hint geleneğinde çok önemlidir.

Günahlarından arınmak isteyenler adeta bir günah çıkarma gibi kutsal Ganj nehrinde yıkanırlar. Ancak bu şekilde temizlendiklerine inanılır. Ölülerin ruhunu özgür bırakmak istedikleri için ölen kişileri nehre yakın bir yerde yakıp küllerini Ganj’a serpmek de yine farklı bir Hindu ritüeli.

Yolunuz Hindistan’a düşerse, birbirinden renkli insanlarını, kendilerine özgü kültürlerini, farklı geleneklerine katılmayı ve muhteşem Bollywood Sinemasını ziyaret etmeyi unutmayın !

 okuyucularımızdan gelenler

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar