22.1 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarİstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz müzesi denildiğinde akla ilk gelen yer İstanbul Beşiktaş’ta bulunan tarihi yapıdır. Müzedeki koleksiyonlar bahçede ve binada olacak şekilde geniş bir alanda sergilenir. Ana ve büyük olan binada eski kayıklar yer almakta olup diğer üç katlı binanın içinde maketler, eski gemilere ait eşyalar ve aletler, modeller, Atatürk’ün özel yatına ait bölmeler vardır. Bunların her biri birbirinden kıymetli olup pek çok kişinin ilgisini çekmekte, geçmişe dair önemli izler taşımaktadır. Aynı zamanda müzenin içerisinde farklı çağlara ait eserler, toplar, sancaklar ve deniz olaylarını anlatan tablolar da yer almaktadır. Müzenin bodrum katı Türk deniz kuvvetleri tarafından kullanılmış gemilere ait kısım ve parçalardan meydana gelir. Bunların her biri en iyi şekilde korunmuş olup geçmişten günümüze kadar ulaştırılmıştır.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul deniz müzesi Beşiktaş iskelesi yanında yer almakta olup Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindedir. Yaklaşık 1500 metrekarelik alana inşa edilen müze en eski deniz aracı olan “Saltanat Kadırgası”na da ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaret etmek isteyenler için müze pazartesi ile Salı hariç olmak üzere diğer günler açıktır. Ziyaretçilerin 09.00 ile 17.00 arasında müzeyi gezmeleri serbesttir.

 https://istanbul.ktb.gov.tr/tr-165630/istanbul-deniz-muzesi.html

Müzenin yan kısmında ünlü denizci Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’ya ait türbe yer almaktadır. Paşa 1466 ile 1546 yılları arasında yaşamıştır. Müzenin bugünkü yerinde ve şekliyle hizmet vermesi ise 1961 yılında başlamıştır. Müzenin ilk kuruluş aşaması Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emri ile olmuştur. Bu emirle Kasımpaşa’da Tersane-i Amire kurulmuştur.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında

İstanbul deniz müzesi ile ilgili bilgiler TC Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinde mevcuttur. Müzeye gitmek isteyenler Beşiktaş’ın merkezine gelen tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Bu müzenin ülkede denizcilik açısından en fazla koleksiyon çeşidine ve denizcilikle ilgili ürüne sahip olması ziyaretin her dönem yoğun olmasına yol açar. Talebin ve eser çeşitliliğinin fazlalığı gibi sebeplerden ötürü müze 4 Ekim 2013 tarihinde yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin Beşiktaş Vapur İskelesi’nin ön tarafında olması merak eden herkesin müzeye rahatça ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Önceki Yazı

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar