26.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarMEB Kazanım Testleri

MEB Kazanım Testleri

MEB Kazanım Testleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan kazanım testleri uzaktan eğitim alan öğrencilerin lise ve ortaokul kazanımlarının değerlendirilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Bu sistemle her öğrenci kendisine rastgele olarak atanan bir dersten uygulamaya katılır. Farklı özelliklere sahip olacak şekilde sunulan bu testler kendi içerisinde kazanım kavrama testleri, beceri temelli testler ve tekrar testleri gibi kategorilere ayrılır. Bunların her biri okul derslerine destek olurken aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanan gençlerin de kendini test etmesini sağlamaktadır. Tüm testler özgün ve müfredata uygun şekilde düzenlenir.

MEB Kazanım Testleri İçeriği Nedir?

MEB kazanım testleri 5. Sınıftan başlar ve 12. Sınıfa kadar devam eder. Mezunlar için özel olarak hazırlanmış testler de mevcut olup bunları çözmek bilgi ve beceri gerektirir. Çevrimiçi değerlendirme uygulaması olarak da bilinen bu uygulamada ortaokul öğrencileri için İngilizce, matematik, Türkçe, Sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen bilimleri gibi derslerden; lise öğrencilerine ise İngilizce, kimya, biyoloji, fizik, matematik, Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, tarih derslerinden biri sorulur. Her öğrenci kendisine atanan dersin uygulamasını yapar.

MEB Kazanım Testleri Nasıl Yapılır?

Meb kazanım testleri uygulaması ile ilgili bilgiler https://odsgm.meb.gov.tr/kurslar/ adresinde yer almaktadır. Her öğrenci buradan kendine uygun olan testi bulup indirebilir. Burada sol kısımda yer alan sınıflar ve dersler bölümünden ders detaylarına ulaşılır. Mezun durumunda olan öğrenciler için sözel yeterlilik ve sayısal yeterlilik olmak üzere ayrı bölümler vardır. Mezun öğrencilere özel testler sınav formatına biraz daha yakındır. Her bir test pdf formatında olup testlere ait cevap anahtarları ayrı bir bölümde yer alır. Böylece öğrenciler soruları çözüp cevapları kontrol ederek güncel durumlarını bizzat görebilirler. Ayrıca sitede beceri temelli ve kazanım kavrama testlerinin indirilme bilgisine de yer verilmektedir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar