25.8 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img

E Devlet

E Devlet

Dijital Türkiye olarak da bilinen e-devlet tüm devlet kurumlarının çeşitli hizmetlerini internet üzerinden sunmasını sağlayan bir platformdur. Elektronik ortamda verilen hizmetlerin insanlara en kısa yoldan, kesintiye uğramadan ve güvenilir bir şekilde ulaşması amaçlanır. Böylece devlet hizmetleri bilgi ve iletişim teknolojileri kapsamında daha etkin ve verimli şekilde kullanılabilecektir.

 https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

E Devlet Hizmetleri Nelerdir?

E devlet hizmetleri kendi içerisinde bilgilendirme hizmetleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollar, entegre elektronik hizmetler ve ödeme işlemleri olmak üzere çeşitlere ayrılır. Ayrıca platform üzerinden kurumlar arasından belge ve bilgi paylaşımı da yapılmaktadır.

 

E devlet kapısından sunulan hizmetler engellilerin de kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Platformun erişilebilirlik ve kullanılabilirlik standartlarına uygun hale gelmesi için sürekli çalışmalar yapılmaktadır.

 

E Devlet Kapısının Avantajları Nelerdir?

E-devlet kapısı ile internet üzerinden sunulan kamu hizmetleri tek bir adres altında birleştirilmiştir. Böylece hizmetlerle ilgili her daim güncel ve doğru hizmet alınabilecektir.

 

Sahip olduğu altyapı ile son derece güvenli olan e devlet şifre, varsa mobil imza, e imza gibi kimlik doğrulama araçları ile hizmetlere erişim sağlar. Bu sayede daha da güvenilir hale gelmektedir. Yapılan tek bir kimlik doğrulaması ile pek çok hizmet direkt kullanılabilir. Bunun için ikinci bir doğrulama yapmak gerekmez.

 

E Devlet’e Giriş Nasıl Yapılır?

E-devlete giriş için e devlet şifresi, mobil imza, internet bankacılığı, TC kimlik kartı ve e-imza kullanılır. Girişte hangi yöntemin tercih edileceği isteğe bağlıdır. Giriş için gerekli olan e-devlet şifresi 2020 yılı için 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alınabilir. Daha sonra bu şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapılabilir. Eğer şifre unutulursa ya da kaybedilirse tekrar şifre almak için PTT’ye ödenecek tutar 4 TL olacaktır.

Önceki Yazı

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar