12 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarMeyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Baklagiller familyasından bir bitki olan meyan kökü, yurdumuzda Doğu Anadolu’da yetişen ve tarih boyunca alternatif tıpta sıkça kullanılmış bir gıdadır. Anavatanı Asya’nın kuzeydoğusu olan bu bitki su kenarlarında yahut sulak arazilerde yetişmektedir. Kullanım alanı olarak şerbet tercih edilse de çay olarak tüketilmesi de besleyici ve sağlıklıdır. Ülkemizde Gaziantep yöresinde sıkça tüketilmektedir.

Meyan Kökünün Faydaları

  • Meyan kökü yüksek B vitaminine ve minerallere sahiptir.
  • İçerdiği kumarin sayesinde iltihap giderici özelliği vardır. Kumarin, kış aylarında kuru öksürüğü de önlemeye yardımcıdır. Ayrıca iyi bir balgam sökücüdür.
  • Çay olarak tüketildiğinde solunum yolu hastalıklarını ve nefes darlığını önlemektedir.
  • Ağız içi yaralar ve aft oluşumlarını önler. Çayla yapacağınız gargara ile ağız içi iltihap ve yaraları hafifletebilirsiniz.
  • Kadın sağlığı açısından da faydalı özellikleri vardır. Regl ağrılarını ve menopozdan dolayı oluşan sıcak basmalarını önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Cildi güzelleştirici etkiye sahiptir. Saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu önler. Bunun için hindistan cevizi yağı ile meyan kökünü karıştırarak saçınıza tatbik edebilirsiniz. Ayrıca aktarlardan edinebileceğiniz meyan kökü sabunu da aynı etkiyi gösterecektir. Sabunun düzenli kullanımı saçınızın uzamasını hızlandıracaktır.

Meyan Kökü Çayı Tarifi

Yaklaşık 1 litre kaynayan suya 1 tatlı kaşığı kuru meyan kökünü ekleyerek 5 dakika kadar demleyin. Süzdükten sonra tüketebilir, dilerseniz karanfil veya tarçın ekleyerek lezzetli bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Meyan Kökü Şerbeti Tarifi

Meyan kökü şerbeti bağışıklığı güçlendiren bir içecektir. Hazmettirici özelliği sayesinde bağırsak problemlerini önler. İçerdiği mineraller sayesinde böbrek fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Taş ve kum oluşumunu önler.

Şerbeti hazırlamadan önce meyan köklerini akşamdan suda bekletmelisiniz. 3 litre su dolu tencereye meyan köklerini ekleyerek kaynamaya bırakın. Yaklaşık 2 saat süre sonunda tülbent yardımıyla süzerek başka bir kaba boşaltın. Boşalttığınız kabın dibinde tortu bulunmamalıdır. Eğer tortu görürseniz tekrar süzmelisiniz. Şerbeti yüksekten dökerek köpürmesini sağlayabilirsiniz.

Yan Etkileri

Şerbet veya çay olarak aşırı tüketimi yan etkilere sebep olacaktır. Tansiyon, baş ağrısı, kalpte ritim bozukluğu, uykusuzluk gibi yan etkileri görülebilmektedir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için tüketmeden mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
883 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar