22 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarMobbing Nedir?

Mobbing Nedir?

Mobbing Nedir?

Mobbing kelimesi de birçok kelimede olduğu gibi Latince kökenli olup ” mobile vulgus” dan türeyerek mobbing şekline gelmiştir. İngilizce dil gramerinde mob bir fiildir ve İngilizce karşılığı gruplar halinde bir alanda toparlanmak, karşısındaki kişiye saldırmak, rahatsızlık vermektir. Peki, genel anlamıyla mobbing nedir?

 

Birçok Avrupa ülkesinde ve ülkemizde mobbing kelimesi, birebir aynı şekilde değiştirilmeden kullanılmaktadır. Çünkü farklı dillerde bu kelimenin tam anlamıyla çevirisi yapılamamaktadır. Ülkemizde de çeviri sıkıntısı nedeniyle tüm dünyada kullanıldığı gibi kullanılmaktadır. İşin aslı mobbing nedir? sorusunu açıklayan en doğru tespit, iş yerinde uygulanan yıldırma politikasıdır.

 Mobbing Türkçe karşılığı nedir?

Türk dil kurumu mobbingin karşılığı olarak aşağıdaki ifadeleri kullanmayı uygun görmektedir.

Çalışma hayatında uygulanan duygusal baskı

İşverenin uyguladığı psikolojik baskı

Çalışan kişiye travma yaşatılması

İşyerinde uygulanan her türlü zorbalık

Bedensel olmayan psikolojik, duygusal taciz gibi ifadeler mobbing kelimesinin Türkçe karşılığı olmaktadır. Bu ifadeler mobbinge maruz kalan kişiler için kullanılmaktadır. Bir de mobing uygulayan kişiler için kullanılan ifadeler vardır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir; saldıran kişi, taciz eden kişi, duygusal ve psikolojik saldırgan ve her türlü zorbalığı eyleme dönüştüren kişi.

Çalışma hayatında uygulanan baskı

Çalışma hayatında olan herkes bir şekilde baskıya maruz kalır. İşveren, müdür, yönetici ile bunların altında çalışan işçiler arasında farklı konularda münakaşa yaşanabiliyor. Alt üst ikilisi arasında yaşanan çatışmalar alt kademede çalışan personel üzerinde ister istemez psikolojik stres yaratmaktadır. İşte, iş yerinde üstün altına uyguladığı her türlü baskıya işyerinde uygulanan mobbing denir.

İşveren yada işyeri yetkilileri neden herhangi bir çalışarak karşı baskı uygular. Bunun tek bir açıklaması vardır. Çalışana yasal haklarını vermemek için kendi rızası ile işten ayrılmasını sağlamak üzerine kurulmuş olan bir yıldırma politikasıdır.

Önceki Yazı

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar