26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarOlağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi 1995 yapımı neo-neir türü, uzun metraj bir filmdir. Film suç ve gizem kategorisinde değerlendirilebilir ve kısa zamanda kült filmler arasına girmiştir.

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi izleyiciyi ters köşe yapan etkili filmlerden biridir. Hikâyesi ise bir tekne güvertesinde başlar. Biri yaralı iki adam güvertededir. Katil gözünü kırpmadan yaralı adamı öldürür ve tekne alev alır. Söndürülen teknede tam 27 ceset, yüklüce para ve sağ kurtulan iki adam vardır. Bunlardan biri ağır yaralı halde kurtarılan Macar asıllı bir suçlu ve Verbal Kiny adında engelli bir adamdır. İkisinin ifadesi de ayrı ayrı alınmaya başlar. Olayla ilgili en geniş bilgi sahibi olan Verbal’dir. Verbal yaşanan tüm olayları en ince ayrıntısına kadar anlatır. Haftalar önce başlayan suç organizasyonu ve bir araya getirilen beş suçluyu ifşa eder. Verbal tüm bu karmaşanın sebebi olarak Kayzer Söze’yi gösterir. Macar tetikçi de robot resmi çizdirirken bu kişinin Kayzer Söze olduğunu söylemiştir. Tüm bu bilgiler ışığında FBI, Kayzer Söze’nin peşine düşmüştür.

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi neo-neir yani kara film olarak adlandırılmıştır. Bu tabir Hollywood’un suç filmleri için kullanılmıştır. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filminin bu türde değerlendirilmesinin sebebi ise karakterlerin birer anti kahraman olması, hikâyenin suç ile dolu bir dünyada geçmesi, kullanılan özel ses ve kamera teknikleridir. Ayrıca Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmini bir aksiyon filmi olarak değerlendiremeyiz. Zaman zaman hareketli sahneler olsa da genel olarak hafif tempolu bir filmdir.

 

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) Filmi Oyuncuları

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filminde başrol oyuncusu olarak Roger yani Verbal rolünde Kevin Spacey’i görüyoruz. Sorguyu yapan dedektif ise Dan Hedaya’dır. Diğer rollerde karşımıza Stephan Baldwin, Gabriel Byrne ve Chazz Palminteri gibi isimler çıkıyor.

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) Filmi Bütçesi

En iyi özgün senaryo dalında Akademi Ödülü alan Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi 6 milyon dolara mal olurken 23 milyondan fazla hasılat elde etmiştir.

Okuyucularımızdan gelenler

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar