23.2 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 30, 2023
spot_img

Yat Limanı

Yat Limanı

Yat limanı ya da diğer adı ile marina kavramı ilk olarak ABD’de kullanılmıştır. Fazla sayıda yatın demirleyebileceği geniş ve modern alanlar olarak ifade edilen bu tabir yatların güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar. Yatçıların ihtiyaçlarını karşılayacak tesislere sahip olan yat limanları yüzer raftlardan meydana gelir.

Yat limanları kendi içerisinde yemek alanları, otopark hizmetleri, ana yollara servis, denizcilik malzemeleri satan yerler, spor ve duş alanları ile çamaşır temizleme hizmeti olan özel kulüpler, yatın yanına kadar getirilmiş yakıt ikmal hattı, yat tamir ve bakım servisleri, yatların yanına kadar getirilen elektrik ve tatlı su hatları gibi bölümlere sahiptir. Bunlar sayesinde yat kullanıcıları vardıkları noktada tüm ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilecektir.

Marina İle Liman Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yat limanı yani marina ile liman arasındaki farklar pek çok kişi tarafından merak edilir. Yat limanları genellikle biraz daha lüks özelliklere sahip olup gelen tekne sahiplerinin konforlu ve en iyi şekilde konaklamasına imkan sağlar. Lüks sığınaklar olarak da ifade edilen marinalar modern hizmet anlayışına sahip olup burada sunulan imkanların büyük kısmı teknenin yanına kadar getirilmektedir.

Limanlar ise ticari amaçlı gelen gemilerin ve yolcu gemilerinin uğrak yeri olup yük ya da yolcu boşaltmak için kullanılır. Limanlara daha çok ticari amaçla bakılmaktadır. Bu nedenle limanların belli bir bölümünde gümrükleme sahası, vinç ve tersane gibi daha kurumsal özellikle sahip noktalar yer almaktadır.

Yat Limanı Hizmetleri

Yat limanı hizmetleri ofis hizmetleri, genel hizmetler, teknik hizmetler, liman hizmetleri ve sosyal hizmetler gibi sınıflara ayrılır. Bunlar içerisinde en geniş seçenekler sosyal hizmetler sınıfına aittir. Buna göre süpermarket, helikopter pisti, festival alanı, yüzme havuzu, yelken ve yat kulübü, konuk evi ve otel tesisleri, tenis kortu, kuru temizleme, kuaför, araç kiralama, ATM, restoran, çamaşır yıkama bu hizmetlerden bazılarıdır. Genel hizmetler kısmında ise güvenlik elemanları, gözetleme kulesi, TV ve kablosuz internet hizmetleri, içme suyu temini, aydınlatma, engelli tuvaleti, duş ve tuvalet hizmetleri, yangın söndürme ve alarm sistemleri gibi hizmetler yer almaktadır.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar