22 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_img
Ana SayfaYazarlarYüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of...

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

2000’li yıllarda fantastik ortaya dünyanın yansıması olan film, güncel olarak da halen izlenmeye devam edilmektedir. Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi ve orijinal ismi ile The Lord of the RingsThe Fellowship of the Ring, J. R. R Tolkien tarafından bir roman halinde yazılmıştır. Daha sonra bu roman 2001 yılında Beyaz Perdeye aktarılarak sinemaseverler ile buluşuyor.

 

Film, hem yapısal olarak hem de görsel beklentileri bir hayli karşılayacak türden. Çünkü buradaki ruhani ve sıra dışı olayların yanında bir de başka alemlere ait yaratıklara yer veriliyor. Esasen Hobbit olarak nitelendiren bir grubun yüzüğü koruması ile filmin olaylar silsilesi devam etmektedir.

 

Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği Filminin Konusu Nedir?

 

Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk bölümü olan Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson tarafından yönetilmiştir. Öyle ki filmin başarısı oldukça kabarıktır ki İMDB nezdinde tarihin en iyi 10 filmi arasında yer almaktadır.

 

Filmin başrolünde amcası tarafından yüzük emanet edilen Frodo bulunuyor. Nitekim Frodo esasen amcasından emanet aldığı bu yüzükten kurtulmak için izlediği macera dolu yolculuğu konu ediniyor. Frodo yüzüğün dünyaya felaket getirdiğini büyücü olan Gandalf tarafından öğrenir ve hayrete düşer. Bu sihirli yüzüğü de beş altı hobbit arkadaşı ve Gandalf ile birlikte yolculuğa çıkar.

 

Frodo, bu yolcuya birçok macera yaşar ve her seferinde yüzüğü isteyen karanlık güçler tarafından saldırıya uğrar. Karanlık ruhani güçler de bu yüzüğü alarak efendilerine vermek için Frodo’nun peşini bırakmazlar. Buradaki amaç da yüzüğün olağan üstü gücünden yararlanarak efendilerinin dünyanın tek hakimi olmasını sağlamak. Bir tür fantastik türü olan bu film, halen de Oskar ödüllerine aday gösteriliyor. Nitekim belirttiğimiz gibi en iyi on film arasında da yer almaktadır.

Okuyucularımızdan gelenler

 

Önceki Yazı

Önceki İçerikBaba II
Sonraki İçerikYelken Kanat
Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar