22 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarRbc Testi Nedir?

Rbc Testi Nedir?

Rbc testi nedir?

Rbc testi nedir? sorusu gündemi meşgul eden soruların başında geliyor. Rbc diğer adı ile eritrosit kanın belli bir bölümünü oluşturan kısmıdır. Kanın şekilli parçalarının %99’luk bölümünü oluşturan rbc, disk şeklinde görünüme sahip yapıdır. Rbc’nin görevi ise, hemoglobin taşıyarak vücut içerisindeki oksijen ile karbondioksit arasındaki alışverişi sağlar. Hemoglobin demir proteinlerine sahiptir. Bu durum ise rbc’nin %92 gibi kuru ağırlığını oluşturarak, daha sağlıklı şekilde görev yapmasını sağlar. Hemoglobinin kırmızı renkte olmasını içerisinde demir bulunan proteinler sağlar. Doğal rengi kırmızı olan hemoglobin, kırmızı kan hücresi olarak adlandırılarak, rbc ve alyuvar grupları içerisinde bulunur. Rbc’nin oksijen ile karbondioksit arasındaki ilişkisi, gazların taşınması ile meydana gelir.
Rbc Normal Değeri Ne Olmalıdır?
Rbc normal değeri yapılan testler sonucunda ortaya çıkar. Kanın büyük kısmını oluşturan rbc, normal değeri dışında hastalığın durumuna göre değişkenlik gösterir. Rbc’nin normal değeri çocuk, yetişkin ve bebeklerde farklılıklar gösterir.

Bu değerler ise şu şekilde olur.

  • Çocuklarda olması gereken normal rbc değeri, kanın içerisinde bulunan 1 mikro litre başına 4,6 ile 4,8 milyon arasında bulunur.
  • Yeni doğan bebeklerde ise bu değer, 4,8 ile 7,2 arasında olmalıdır.
  • Normal kadın ile gebe kadın arasındaki rbc değerinde farklılıklar vardır. Olması gereken rbc değeri normal kadında 4,2 ile 5,4 milyon iken, bu oran hamile bayanlarda 3,42 ile 4,55 değerinde seyreder.
  • Erkeklerin rbc değeri ise kadınlardan farklıdır. 4,7 ile 6,1 milyon aralığında bulunan rbc değeri, bazı özel durumlarda farklılıklar gösterir ve bu oranda azalma ve fazlalaşma olur.

Hastalık ise bu değerlerin azalmasında ve çoğalmasında etkili olur.
Rbc Yüksekliği Ne Demektir?
Rbc vücut sağlığının göstergeleri arasında yer alan ve önemli bir yere sahip olan değerdir. Rbc yüksekliği ve azalması gibi durumlara sebebiyet veren durumların başında anemi gelir. Anemi halk arasında kansızlık hastalığı olarak bilinir. Rbc değerinin yükselmesine bazı hastalıklar neden olabilir. Bu hastalıkların başında, göğüs hastalığı ve nefes darlığı gelir. Aynı zamanda başın ağrı yapması ve dönmesinin yanı sıra, kalp ritmlerinde düzensizlik olması da rbc normal değerinin yükselmesine sebebiyet verir. Uyku problemi çeken kişilerin rbc değerleri ise normalin üstünde olur.

Önceki Yazı

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar